استفاده از فرصت جذب سرمایه‌های خارجی

۱۴۰۰/۰۶/۲۳

اطلاعات ، Bourseon

 

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران گفت: ایران مانند دیگر کشورهای جهان برای توسعه و رشد اقتصادی نیازمند همکاری با کشورهای دیگر و بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری خارجی است، لذا برای موفقیت در جذب سرمایه‌های خارجی باید زیر ساخت مناسب را در کشور فراهم کند.

به گزارش فارس، فریال مستوفی در وبینار «ابتکار کمربند- جاده: مکانیزم سرمایه‌گذاری و پیامدهای اقتصادی و تجاری برای ایران» گفت: سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان عامل برای انتقال سرمایه، تخصص و مدیریت نقش بسیار حائز اهمیتی در رشد و توسعه کشورها ایفا می‌کند.

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کشورهای مختلف دنیا توانسته‌اند با بهره گیری از سرمایه‌گذاری خارجی و پیوستن به زنجیره‌های ارزش جهانی خود را در ریل توسعه قرار دهند، افزود: کره جنوبی، سنگاپور، مالزی، چین، ترکیه، ویتنام و اندونزی از جمله کشورهایی هستند که از این استراتژی بهره برده‌اند.

مستوفی اظهار داشت: البته عوامل دیگری هم در رشد و توسعه موثر است، اما نمی‌توان منکر نقش سرمایه‌گذاری خارجی و حضور در زنجیره‌های ارزش جهانی شد.

وی اظهار داشت: چین زمانی کشور فقیری بود، اما اکنون مقصد بزرگی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رود، این کشور در سال ۲۰۲۰ بعد از آمریکا رتبه دوم جذب سرمایه‌گذاری را دارد.

مستوفی گفت: آمریکا با جذب ۱۵۶ میلیارد دلار رتبه اول و چین با جذب ۱۴۹ میلیارد دلار رتبه دوم جذب سرمایه‌گذاری در جهان را دارد، همچنین سرمایه‌گذاری مستقیم چین در سایر کشورها در همان سال در حدود ۱۳۳ میلیارد دلار بوده و این موضوع چین را به بزرگترین سرمایه‌گذار جهان تبدیل نموده در حالی که آمریکا در سال ۲۰۲۰ در مجموع ۹۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده است.

رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران گفت: استراتژی چین در جذب سرمایه‌گذار خارجی و سرمایه‌گذاری در سایر کشور بسیار هوشمندانه است و این کشور برای رسیدن به این اهداف دارای چارچوب مقرراتی برای سرمایه گذاری مستقیم در خارج را در یک بستر زمانی از محدود کردن به سمت تسهیل، حمایت و تشویق تغییر داده است، به طوری که جریان سرمایه‌گذاری مستقیم در خارج از کمتر از دو میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ به ۱۳۳ میلیارد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است و اقتصاد دیجیتال هم سهم مهمی از این افزایش را تشکیل می‌دهد.

وی بیان داشت: این ارقام را می توان با خروج سرمایه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه ایرانی در دهه اخیر و همچنین نوع سرمایه‌گذاری ‌های آن از جمله سرمایه‌گذاری در خرید املاک ترکیه و برخی دیگر از کشورهای اطراف ایران مقایسه کرد.

مستوفی بیان داشت: ایران مانند دیگر کشورهای جهان برای توسعه و رشد اقتصادی نیازمند همکاری با کشورهای دیگر و بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری خارجی است، لذا برای موفقیت در جذب سرمایه‌های خارجی باید بستر و زیر ساخت مناسب را در کشور فراهم کند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران به موضوع ابتکار کمربند – جاده اشاره کرد و افزود: چین بزرگترین شریک تجاری ایران است و طرح (کمربند – جاده) یک برنامه بلند مدت سیاستگذاری و سرمایه‌گذاری بین قاره‌ای است اگرچه این طرح یک ابتکار جهانی بوده، اما تمرکز اصلی آن بر کشورهای شرق آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و خاورمیانه است.

وی بیان داشت: براساس ادعای مقامات چینی حجم سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های چینی در اقتصاد کشورهای شرکت کننده در کمربند جاده ابریشم، بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار است و اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری‌های چینی در ۱۴۰ کشور ابتکار (کمربند – جاده) نشان می‌دهد که میزان کل سرمایه‌گذاری در طرح کمربند و جاده در شش ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۳ر۱۹میلیارد دلار بوده است.

وی بیان داشت: ایران با برخورداری از موقعیت استراتژیک اگر بتواند از این پروژه بهره‌برداری کند، می‌تواند نقش و جایگاه مناسبی در این ابتکار داشته باشد و از آن در جهت منافع ملی بهره گرفته و جایگاه اقتصادی خود را در سطوح منطقه‌ای و جهانی ارتقا دهد، لذا ما باید براساس دانش و هوشمندی و در نظر گرفتن جوانب مختلف این اصل که کشورهای مختلف مانند چین به دنبال بیشینه سازی منافع ملی خود هستند، برای به دست آوردن بیشترین منافع برای ایران تلاش کنیم.

وی با اشاره به تحولات منطقه و همچنین مناقشات بین چین و آمریکا و برنامه ۲۵ ساله همکاری ایران و چین گفت: طی چند سال آینده صحنه جهانی تغییرات اساسی خواهد داشت، لذا باید تا پیش از آن آماده شویم و دانش خود را به روز کنیم تا بتوان تصمیمات بهتری اتخاذ کرد.

همچنین رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران از تدوین راهکار‌های بخش خصوصی برای رفع موانع پیش روی صنعت و معدن کشور خبر داد.

علی نقیب گفت: در تهیه این گزارش یا بیانیه از مشورت خانه معدن ایران، خانه صنعت و معدن استان تهران و انجمن صنایع لوازم خانگی استفاده شده است.

وی با اشاره به تغییر دولت و اعلام آمادگی وزیر جدید صمت برای پیشبرد امور صنایع در راستای توقعات و انتظارات بخش خصوصی و همچنین تشکیل کارگروه مشترک با بخش خصوصی افزود: اکنون فرصت مناسبی است تا فهرست مشخص چالش‌ها و مشکلات فعالان اقتصادی، انتظارات و راهکار‌های پیشنهادی به وزیر جدید ارائه شود.نقیب، مشارکت بخش خصوصی در تدوین سیاست‌ها و راهبرد توسعه صنعتی کشور، پیگیری و رفع مشکلات بنیادی در حوزه مالیات، پیگیری و رفع مشکلات بنیادی در حوزه بیمه و تامین اجتماعی، جلوگیری از نوسانات نرخ ارز، تلاش در جهت رفع تحریم‌های بین‌المللی را به عنوان بخشی از انتظارات بخش خصوصی برشمرد.

 

 لینک خبر۱

لینک خبر۲