نشست فعالان اقتصادی با بنیانگذار موسسه فریزر برگزار می‌شود

دروازه گشوده – دست‌اندازهای رابطه تجاری ایران و چین در گفت‌وگو با فریال مستوفی
Saturday, 26 August 2017
در نشست پارلمان بخش خصوصی با نمایندگان موسسه فریزر بررسی شد – راز عمانی جذب سرمایه
Tuesday, 5 September 2017

نشست فعالان اقتصادی با بنیانگذار موسسه فریزر برگزار می‌شود

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

۱۰ شهریور ۹۶

 

فعالان بخش خصوصی برای بهبود وضعیت اقتصاد ایران از منظر شاخص‌های بین‌المللی از جمله آزادی اقتصادی با مدیران موسسات معتبر بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

در هفته جاری نشست مشترکی در اتاق تهران میان نمایندگان بخش خصوصی و مدیران موسسه فریزر، که یک نهاد معتبر بین‌المللی در حوزه مطالعات اقتصادی و به ویژه سنجش آزادی اقتصادی و رتبه‌بندی کشورهای جهان است، برگزار می‌شود.

فریال  مستوفی، رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران با اعلام این خبر، و هم‌چنین اعلام دعوت از پروفسور والکر میشل،  بنیانگذار موسسه فریزر، برای حضور در ایران، گفت: یکی از عوامل مهم برای موفقیت یک کشور در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تصویری است که آمار و اطلاعات و گزارش‌هـای بین‌المللی از آن کشور در سـطح جهـان مخابره می‌کنند. لذا مرکز خدمات سرمایه‌گـذاری اتـاق بازرگـانی تهران با نگاهی بنیادین، اقـداماتی را برای بهبود جایگاه ایران در گزارش‌های مهم بین‌المللی آغاز کرده است. بر همین اساس، بهبود رتبه ایران در گزارش آزادی اقتصـادی موسـسه فریزر که یکی از مهمترین مراجع برای تصـمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خارجی تلقی می‌شود در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران قرار گرفت.

مستوفی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران در نظر دارد در نشستی مشترک بـا حضور نخبگانی از بخش خصوصـی و قوای سه‌گانه و با اسـتفاده از خردجمعی نسبت به برنامه‌ریزی برای بهبود جایگاه ایران در شاخص‌های مـذکور اقـدام کند. به همین منظـور و برای اسـتفاده از نظرات پروفسور واکر میشل،  بنیانگـذار موسـسه فریزر، از او برای حضور در اتاق تهران دعوت شده که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته و او برای رایزنی با فعالان بخش خصوصی در اتاق تهران حاضر می‌شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: برابر برنامه‌ریزی‌ها این نشست در روز دوشنبه هفته جاری، سیزدهم شهریور ماه برگزار خواهد شد و علاوه بر نشست افتتاحیه پانل‌هایی موازی با موضوعات مختلف مورد بحث و بررسی طرفین قرار می‌گیرد. در این نشست رییس و اعضای هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق تهران و مهمانانی از سایر تشکل‌ها و نهادهای بخش خصوصی و روسای سازمان‌های دولتی حضور خواهند یافت.

فریال مستوفی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تهران می‌تواند در زمینه بهبود رتبه ایران در گزارش‌های بین‌المللی موثر واقع شود، افزود: موسسه فریزر قرار است برای بهبود رتبه ایران در بخش‌های اندازه دولت، مالیات، مالکیت خصوصی و قوانین، پول تمیز و رگولاتوری با مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همکاری کرده و گزارشی در این زمینه تهیه کند. این گزارش البته صرفا برای اتاق تهران تهیه می‌شود  و موسسه فریزر حق بهره‌برداری از آن را ندارد.

موسسه فریزر انتشار گزارش‌های خود را در حوزه شاخص آزادی اقتصادی از سال ۱۹۷۵ میلادی آغاز کرد. شاخص آزادی اقتصادی فریزر از پنج شاخص تشکیل شده که هرکدام از این شاخص‌ها مولفه‌های متعددی را در برمی‌گیرد. رتبه هر شاخص در فاصله صفر تا ده قرار دارد که هر چه این رتبه به عدد ۱۰ نزدیک‌تر باشد بیانگر آزادی اقتصادی بیشتر در آن کشور است.

در گزارش سال ۲۰۱۴ این موسسه ایران با نمره ۵٫۲۷ در رتبه ۱۵۰ از بین ۱۵۹ قرار گرفت که به نظر می‌رسد در حال حاضر منطبق بر واقعیات اقتصادی کشور نیست و باید برای تعدیل دید و نگرش سرمایه‌گذاران خارجی و جلب نظر آنان، این گزارش اصلاح و به‌روز شود.

 

لینک همایش